Końskie, więzienie
Pokaż, jak dojechać

Więzienie w Końskich przy ul. Jatkowej  gdzie przetrzymywano wielu aresztowanych. Foto z portalu konskie.org.pl. Miejsce w którym przeprowadzono trzy akcje uwolnienia osób aresztowanych przez Niemców. 

3 listopada 1942 r. 

     Grupa koneckich dywersantów pod dowództwem Zygmunta Wyrwicza "Cumulus" przygotowała i przeprowadziła w trybie alarmowym akcję opanowania więzienia w celu uwolnienia osób aresztowanych w wyniku zdrady. Do dostania się do więzienia wykorzystano mundur policjanta granatowego (Ciechanowski - żołnierz AK). 

     Uwolniono dziewięć osób (jedna była prawdopodobnie konfidentem), w wiezieniu zlikwidowano jedną osobę oraz rozbrojono wartowników i zdobyto broń, Akcję przeprowadzono bez strat własnych.

Więcej w rozdziale: 2 listopada 1942 r. - śmierć Stoińskiego, aresztowania i rozbicie więzienia

25 lipca 1943 r.

     Nieudana akcja opanowania więzienia w wykonaniu oddziału partyzanckiego Tadeusza Jencza „Allan” (oddział powstał dwa tygodnie wcześniej w wyniku dekonspiracji głównego lokalu kontaktowego). Oddział do wykonania akcji został zasilony siłami miejscowej konspiracji. Akcja nie powiodła się bowiem żołnierz który miał przedostać się na dziedziniec więzienia i otworzyć bramę został zauważony przez wartownika. 

Więcej w historii oddziału w rozdziale: 25 lipiec 1943 r. – nieudany atak na więzienie

5/6 czerwca 1944 r.

Oddział partyzancki Antoniego Hedy "Szary" wsparty miejscowymi konspiratorami opanował miasto blokując niemieckie siły w zajmowanych budynkach. Niemcy podczas walk stracili 17 zabitych i 8 rannych. Opanowano więzienie z którego uwolniono 65 więźniów, ale było wśród nich dwóch agentów niemieckich działających w celach. Jeden już po opuszczeniu miasta zbiegł natomiast drugiego wykryto i po przesłuchaniu zlikwidowano.

Więcej w rozdziale: Czerwiec 1944 r.