Gawroniec
Pokaż, jak dojechać

Eduard Fitting - Kreislandwirt, czyli gospodarza powiatu. Miał stopień  SS, Sturmbannfuhrer, był funkcjonariuszem Sicherheistdienstu (służba bezpieczeństwa) i sprawował nadzór nad wszystkimi formacjami policyjnymi w powiecie. Kwaterował w folwarku Modliszewice gdzie nakazał wybudować wieżę obronną skąd strażnicy obserwowali teren. Próby jego likwidacji AK podejmowało już wcześniej. 

29 maja 1944 r. 

     Szef Kedywu Obwodu Końskie Bronisław Duda „Bogdan” do przeprowadzenia akcji wyznaczył Mieczysława Zasadę „Wrzos” (dowódca) i Bolesława Niezgodę „Feluś” (zastępca). W akcji mieli wziąć także udział celowniczy rkm Roman Jedynak „Sęp” oraz amunicyjny Tadeusz Krajewski „Grom”. Kluczową osobą w przygotowaniach do akcji był jednak Stanisław Pietrzykowski (na zdjęciu), który jako zaufany Fittinga był jego luzakiem podczas konnych wypraw. To on udzielił informacji co do najlepszego miejsca na akcję.

     Żołnierze zajęli swoje swoje stanowiska już przed świtem, ale do akcji doszło dopiero około godziny 11. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Niemiec został zlikwidowany. Po akcji jednak Pietrzykowski był zdekonspirowany i pozostał z partyzantami. 

Więcej w rozdziale: Maj 1944 r.