Rykoszyn
Pokaż, jak dojechać

15 października 1943 r. 

Oddział partyzancki Mariana Sołtysiaka "Wybranieccy" wieczorem opanował  obóz tzw. służby budowlanej (Baudienst) w Rykoszynie, który mieścił się w podworskich zabudowaniach. Wartownicy zostali rozbrojeni, a około 200 junaków, w tym mieszkańców okolicznych wsi przetrzymywanych za nieoddanie kontyngentu, wypuszczono na wolność. Drewniane baraki spalono. Oddział zdobył dużo żywności, którą przekazano  ludności niedalekiej wsi Gałęzice gdzie oddział kwaterował po akcji. 

Więcej w historii "Wybranieckich" w rozdziale: Październik 1943 r. 

Kwiecień 1944 r. 

Niemcy dokonali rewizji w zabudowaniach wsi w poszukiwaniu broni. Posiadaną broń Józef Terelak wywiózł ze wsi przykrytą obornikiem i czasowo zamelinował ją w polu pod obornikiem. Broni nie znaleziono. Aresztowano 3-ch ludzi należących do organizacji. Mimo bicia i tortur nie wydali nikogo, również miejsca przechowywania broni. Zbitych i zmaltretowanych, w stanie utraty przytomności, wrzucono na samochód i zabrano do Kielc.

Więcej w historii Placówki Piekoszów w rozdziale: Akcje

10 lipca 1944 r.

Około godziny 13 w Rykoszynie pojawili się żołnierze oddziału partyzanckiego "Wilk" i prawie natychmiast zostali poinformowani, że przebywa tam kilku Niemców, którzy widząc nadchodzących partyzantów skryli się w wysokim życie. Dowodzący w tym czasie oddziałem Stanisław Janyst „Jurand” zarządził obławę w wyniku której złapano trzech starszych już wiekiem żołnierzy Wehrmachtu. Byli oni ranni na froncie wschodnim i teraz przebywali w doraźnie zorganizowanym we wsi Pietraszki szpitalu. Do wsi przyszli w poszukiwaniu żywności dowiem doskwierał im głód. Mieszkańcy Rykoszyna zaświadczyli jednak, że okupanci płacili za kupowane jaka, tyle ile chcieli gospodarze do tego grzecznie dziękując. Ich postępowanie sprawiło, że ocaleli. Oddział zabrał im jedynie broń i umundurowanie. W tym samym czasie część oddziału zarekwirowała w miejscowej spółdzielni transport jaj przygotowany dla Niemców.

Więcej w historii oddziału partyzanckiego Zbigniewa Kruszelnickiego "Wilk" w rozdziale: Ostatnie akcje

17 września 1944 r.

Wiele relacji podaje historię zdobycia bunkra posterunku ochrony kolei w Rykoszynie miejsce to znajduje się niedaleko od tego miejsca pamięci i dlatego jest opisana w osobnym miejscu. Więcej