Białogon ul. Górników Staszicowskich 18
Pokaż, jak dojechać

W ostatnich latach przed wojną funkcjonowała tutaj Fabryka Dykt Klejonych Nickin i Pfelfer, w budynkach dzierżawionych od Fabryki Klejonych Fornirów "Plywood" (właściciel Hersz Maliniak). Zakład działał także pod niemieckim zarządem podczas okupacji.


Wiosna 1944 r.

     Sekcja Dywersyjna Kedyw Placówki Chęciny-Korzecko razem z Sekcją Dywersyjną Kedyw Białogon przeprowadziła akcję na fabrykę sklejki w Białogonie. Uzyskano fundusze i maszynę do pisania.31 marca 1944 r.

      Sześciu żołnierzy pod dowództwem Zbigniewa Kruszelnickiego "Wilk" (na zdjęciu) otrzymało rozkaz opanowania zakładu do którego miała być tego dnia przywieziona gotówka na wypłaty. Gdy około godziny 14 żołnierze AK stawili się na miejscu okazało się, że pieniądze nie zostały przywiezione. Na dziedziniec zakładu wjechał natomiast osobowy opel w którym siedziało czterech Niemców, którzy zostali rozbrojeni. Taki sam los spotkał  dwóch kolejnych żołnierzy niemieckich jadących na rowerach. Ostatecznie partyzanci odjechali zdobytym samochodem w kierunku Posłowic.

Więcej w historii oddziału Z.Kruszelnickiego "Wilk" w rozdziale: Kasa z Białogonu