Miejscowość była podczas II wojny światowej siedzibą gminy, ale także Placówki AK, a od lipca 1943 r. także Podobwodu Piekoszów AK.
Jedna z pierwszych akcji dywersyjnych na ternie Placówki Piekoszów. W ciągu jednej nocy zniszczono wszystkie tablice informacyjne na urzędach oraz znaki drogowe. Akcja zdezorganizowała niemiecki transport, a dla społeczeństwa była widocznym znakiem prowadzonej z okupantem walki.
Więcej w historii Placówki Piekoszów AK w rozdziale: Akcje |
Grupa likwidacyjna Podobwodu Zajączków (późniejszy Podobwód Piekoszów) zlikwidowała współpracującą z Niemcami Eugenię Przyboś.
Więcej w historii Placówki Piekoszów w rozdziale: Akcje |
Partyzanci z oddziału Mariana Sołtysiaka "Barabasz" kwaterują w okolicy Wiernej Rzeki. Pod dowództwem Henryka Pawelca "Andrzej" przeprowadzają kilka akcji w okolicy. Była to m.in. likwidacja w Piekoszowie volksdeutscha Józefa Brzozowskiego (kierownik mleczarni odpowiedzialny jednocześnie za rozliczenia kontyngentowe). Część materiałów podaje, że jednocześnie został opanowany budynek Urzędu Gminy gdzie zniszczono dokumentację.
Na zdjęciu pamiątkowa tablica poświęcona strukturom AK znajdująca się na "Domu Legionisty" gdzie dziś ma siedzibę Gminny Ośrodek Kultury.
Więcej w historii oddziału partyzanckiego M.Sołtysiaka "Barabasz" w rozdziale: Kwiecień 1943 r. |