Krogulec
Pokaż, jak dojechać


Wieś Krogulec liczyła podczas okupacji około 15 domostw. Leżąca na uboczu osada była ostoją partyzantów AK. Nawet dziś trudno tu trafić. 

13 grudnia 1943 r. 

     Kwaterujący we wsi Józefów odział partyzancki M.Tarchalskiego "Marcin" został zaatakowany przez Niemców. Partyzanci wycofali się do lasu i ostrzelali naciągających okupantów, co dało czas na wycofanie taborów do lasu. Ostatecznie oddział zatrzymał się przy drodze Krogulec - Zalesie, skąd wysłano patrole w teren. W tym samym czasie do Starej Wsi poszedł ppor. Zenon Siuda „Volt” z dwoma żołnierzami. Celem wyprawy był krawiec oraz szewc. Już podczas powrotu ze Starej Wsi natknęli się na Niemców. Podczas walki polegli: strzelec Mieczysław Pawłowski „Fala” i NN „Szary”. 
    Początkowo obaj pochowani zostali w lesie. Po 1945 roku "Fala" został ekshumowany i przeniesiony do rodzinnej miejscowości. W okolicach Krogulca pozostały do dziś nagrobki nieznanych żołnierzy AK. Być może jednym z nich jest prezentowany na zdjęciu (znajduje się w okolicy gdzie stacjonował oddział. Dwa kolejne znajdują się przy drodze do Krogulca. 

Więcej w rozdziale: Grudzień 1943 r. 

Wiosna 1944 r.

     Od początku kwietnia 1944 r. Mieczysław Tarchalski "Marcin" zaczął mobilizować do swojego oddziału partyzanckiego żołnierzy przebywających na zimowych kwaterach. Jednym z kilku miejsc gdzie oddział kwaterował bardzo często był las Krogulec gdzie pobudowano dla partyzantów szałasy. 
     W okolicy pogrzebano także Niemców zabitych w walce pod Olesznem, aby ślad po tym oddziale wybitym doszczętnie zaginął. Miejsce ich pochówku do dziś jest nieznane.