Piasek
Pokaż, jak dojechać

W 1931 roku Wacław Janiszewski wybudował tu dwukondygnacyjny drewniany budynek z poddaszem i piwnicą. Zboże na mąkę i kaszę jaglaną młyn mielił do 1970 roku. Obecnie młyn znajduje się w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

13/14 marca 1942 r.

Na placówce odbiorczej „Wół” – pomiędzy miejscowościami Stara Kuźnica, Piaski i Paruchy na terenie odebrano zrzut lotniczy. Materiał wojenny złożono w młynie Janiszewskiego, a dopiero później został przetransportowany do magazynów. 

14 października 1943 r. 

Podczas obławy na Wielką Wieś (fragment działań osaczających przebywającego na melinie dowódcę II Zgrupowania Waldemara Szwieca "Robot") działania pacyfikacyjne Niemcy przeprowadzili również w okolicznych miejscowościach. Działania te były efektem zdrady oficera Zgrupowania Partyzanckiego "Ponury": Jerzego Wojnowskiego "Motor".

     W młynie w Piasku zabici zostali młynarz Jan Janiszewski i jego synowa Zofia Janiszewska, współpracujący z II Zgrupowaniem. W zabudowaniach aresztowany został ich kuzyn – podkomendny ppor. „Robota” – kpr. Stanisław Janiszewski „Dewajtis”. Po dwóch tygodniach śledztwa w Gestapo  w Końskich zdołał zbiec.