W 1931 roku Wacław Janiszewski wybudował tu dwukondygnacyjny drewniany budynek z poddaszem i piwnicą. Zboże na mąkę i kaszę jaglaną młyn mielił do 1970 roku. Obecnie młyn znajduje się w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.
Na placówce odbiorczej „Wół” – pomiędzy miejscowościami Stara Kuźnica, Piaski i Paruchy na terenie odebrano zrzut lotniczy. Materiał wojenny złożono w młynie Janiszewskiego, a dopiero później został przetransportowany do magazynów.
Podczas obławy na Wielką Wieś (fragment działań osaczających przebywającego na melinie dowódcę II Zgrupowania Waldemara Szwieca "Robot") działania pacyfikacyjne Niemcy przeprowadzili również w okolicznych miejscowościach. Działania te były efektem zdrady oficera Zgrupowania Partyzanckiego "Ponury": Jerzego Wojnowskiego "Motor".
W młynie w Piasku zabici zostali młynarz Jan Janiszewski i jego synowa Zofia Janiszewska, współpracujący z II Zgrupowaniem. W zabudowaniach aresztowany został ich kuzyn – podkomendny ppor. „Robota” – kpr. Stanisław Janiszewski „Dewajtis”. Po dwóch tygodniach śledztwa w Gestapo w Końskich zdołał zbiec.