Oleszno, dąb pamięci
Pokaż, jak dojechać

Dąb Pamięci przypominający Jana Madeja zamordowanego przez Sowietów wiosną 1940 roku w Twerze.

     Jan Madej, syn Jana i Rozalii urodził się 28.09.1898 roku w Olesznie, Jego rodzice prowadzili średniej wielkości gospodarstwo rolne. Mieszkał na ulicy Włoszczowskiej wraz z rodzicami oraz dwoma braćmi i trzema siostrami. uczęszczał do czteroklasowej szkoły podstawowej.

W 1920 roku wstąpił do wojska i wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Po powrocie z wojska ożenił się z Marią Stolarczyk z pobliskiej Woli Świdzińskiej. Miał z nią trójkę dzieci: Zygmunt  (1923 r.), Irena (1925 r.) i Janina (1929 r.).

W 1923 roku rozpoczął służbę w Policji Państwowej. Pierwszy przydział otrzymał do posterunku w Lelowie, niedaleko Koniecpola, w charakterze starszego posterunkowego, następnie drogą służbowego awansu został przeniesiony z dniem 2 lipca 1938 roku do Częstochowy, gdzie w stopniu aspiranta pracował w II Komisariacie Komendy Powiatowej Policji. 

We wrześniu 1939 roku na rozkaz przełożonych udał się razem z innymi policjantami na wschód gdzie dostał się do sowieckiej niewoli. Osadzony w obozie w Ostaszkowie. Ostatecznie wiosną 1940 roku zamordowany w Kalininie (obecnie Twer) z zakopany w Miednoje.