Lelów
Pokaż, jak dojechać

3-4 września 1939 r.

3 września, około godziny 10 jednostki niemieckiego XV korpusu pancernego, posuwającego się w kierunku Kielc, natknęły się pod Lelowem na wycofujące się na wschód tabory konne polskiej 7. Dywizji Piechoty. Część taborów zostało rozbitych. Niemieckie siły skierowały się na zachód i zamknęły w lasach Złoty Potok polską dywizję.

     W nocy z 3 na 4 września przez Lelów przebijali się z okrążenia żołnierze 25 pułku piechoty skupieni wokół  pułkownika Adama Świtalskiego. Natknęli się oni na  zaskoczony sztab drugiej dywizji lekkiej, który poniósł w czasie walki bolesne straty w kadrze oficerskiej. W odwecie następnego dnia Niemcy zamordowali 15 osób oraz spali większość zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Spalony i obrabowany został także lelowski kościół parafialny. 

14 sierpnia 1943 r.

Część oddziału partyzanckiego pod dowództwem samego Mieczysława Tarchalskiego „Marcina” opanowała Lelów. Wystawiono ubezpieczenia, a wydzieleni żołnierze weszli do budynków poczty i urzędu gminy niszcząc dokumentację ewidencyjną i kontyngentową.

Dzieje oddziału partyzanckiego M.Tarchalskiego "Marcin".