Na tym terenie mieściło się wzorcowe gospodarstwo "Pod Setką". Rozbudowane przez Niemców i opisywane w prasie: w okupacyjnej gazecie Krakauer Zeitung z 3 września 1943 zamieszczono artykuł o doświadczalnym gospodarstwie rolnym tzw. 100. Na fotografii w gazecie - doświadczalne gospodarstwo rolne. Budynki w całości wykonane zostały z potłuczonych macew z pobliskiego żydowskiego cmentarza (tekst i zdjęcie za konskie.org.pl.)
Oddział partyzancki Tadeusza Jencza „Allan” wzmocniony żołnierzami z plutonów miejskich 201 i 202 opanował gospodarstwo. Zniszczono maszyny i podpalono magazyn zbożowy. Taki rozwój wydarzeń nie był zgodny z planem, który nie przewidywał niszczenia samych zbiorów. Podczas akcji „Pod Setką” ubezpieczenie ogniem rkm powstrzymało oddział niemiecki, który usiłował interweniować.
Akcja rozwścieczyła Niemców. W odwecie aresztowani zostali pracownicy „Setki”: Czerwiński, Kucharski i Gula. Miasto zostało ukarane kontrybucją w wysokości 50 tysięcy złotych, na własny koszt miało odbudować magazyn „Pod Setką” a ludność Końskich została pozbawiona ośmiodniowego przydziału chleba.
Więcej w rozdziale: 15-16 sierpień 1943 r. - młockarnie |