W tym miejscu przy ówczesnej ul. Małachowskich znajdował się budynek mieszczący istniejące od 1913 roku kino "Czary".
Tadeusz Jakóbiec, podczas seansu filmowego, gdy na ekranie pojawiła się postać Adolfa Hitlera, rzucił w ekran starym butem. Zauważył to kierownik kina, pochodzący ze Śląska Stanisław Czech – jednoręki folksdojcz, który przerwał seans, zamknął drzwi kina i wezwał Gestapo, które aresztowało Jakóbca.
Tego samego dnia doszło do innego aktu obrazy fuhrera w związku z czym Gestapo aresztowało 16 kolegów klasowych Jakóbca. Wywieziono ich do Kielc i osadzono w więzieniu. Śledztwo w dużej części skierowane było na wydobycie informacji o oddziale majora Dobrzańskiego "Hubal".
W kwietniu kilku chłopców wypuszczono. Pozostałych w tym T. Jakóbca wywieziono do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, który przeżyło tylko trzech. Wiemy, że Tadeusz nosił numer 13 181 i grał na skrzypcach w orkiestrze obozowej. Nakłaniano go do podpisano folkslisty (tak jak zrobiła jego matka i młodsza siostra) na co się nie zgodził. Zginął w komorze gazowej 6 października 1942 roku.
Fotografia z lutego 1940 przedstawia budynek kina. Fotografia Kaz. Batorskiego, w zbiorach Krzysztofa Woźniaka. Źródło: konskie.org.pl
Więcej o koneckiej konspiracji w: Obwód Końskie AK |