Końskie, kino
Pokaż, jak dojechać

W tym miejscu przy ówczesnej ul. Małachowskich znajdował się budynek mieszczący istniejące od 1913 roku kino "Czary".

12 grudnia 1940 r. 

Tadeusz Jakóbiec, podczas seansu filmowego, gdy na ekranie pojawiła się postać Adolfa Hitlera, rzucił w ekran starym butem. Zauważył to kierownik kina, pochodzący ze Śląska Stanisław Czech – jednoręki folksdojcz, który przerwał seans, zamknął drzwi kina i wezwał Gestapo, które aresztowało Jakóbca.

     Tego samego dnia doszło do innego aktu obrazy fuhrera w związku z czym Gestapo aresztowało 16 kolegów klasowych Jakóbca. Wywieziono ich do Kielc i osadzono w więzieniu. Śledztwo w dużej części skierowane było na wydobycie informacji o oddziale majora Dobrzańskiego "Hubal".

     W  kwietniu  kilku chłopców wypuszczono. Pozostałych w tym T. Jakóbca wywieziono do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, który przeżyło tylko trzech. Wiemy, że Tadeusz nosił numer 13 181 i grał na skrzypcach w orkiestrze obozowej. Nakłaniano go do podpisano folkslisty (tak jak zrobiła jego matka i młodsza siostra) na co się nie zgodził. Zginął w komorze gazowej 6 października 1942 roku. 

Fotografia z lutego 1940 przedstawia budynek kina. Fotografia Kaz. Batorskiego, w zbiorach Krzysztofa Woźniaka. Źródło: konskie.org.pl 

Więcej o koneckiej konspiracji w: Obwód Końskie AK