Głaz przy szkole w Stadnickiej Woli upamiętnia trzech mieszkańców Końskich zamordowanych przez Sowietów.
Konstanty Gąszcz urodził się w Stadnickiej Woli 18 grudnia 1900 roku. Był synem Jana i Ewy z Plesińskich. Ożenił się z Władysławą z Sawków, pochodzącą z Zamościa. Służył jako policjant w Kowlu, a następnie jako starszy posterunkowy w Radzanowie (mieszkał wtedy z żoną w Białobrzegach).
We wrześniu 1939 roku ewakuowany na wschodnie kresy gdzie został aresztowany przez sowietów. Osadzony w obozie w Ostaszkowie. Zamordowany wiosna 1940 roku przez NKWD.
Jan Jakóbiec urodził się 4 grudnia 1892 r., syn Józefa. Urodził się w Słotwinie w powiecie Żywiec.
Nauczyciel i kierownik Szkoły Powszechnej nr 3 w Końskich im. Józefa Piłsudskiego. Prywatnie zapalony turysta.
Latem 1939 roku jako porucznik piechoty rezerwy Wojska Polskiego otrzymał list mobilizacyjny i udał się do macierzystego 28 pułku piechoty w Łodzi.
Zamordowany przez Sowietów. Znajduje się na tzw. „listach katyńskich”. Pośmiertnie awansowany na kapitana.
26 września 1928 r., poślubił Marię Zofię Albertynę Paulinę Wielopolską hrabiankę z Chrobrza i zamieszkał w Końskich przejmując rodzinny majątek.
W pierwszych dniach września 1939 r. podjął decyzję o pozostawieniu majątku i udaniu się na wschód. Już 13 września wraz z żoną i dziećmi znalazł się w Porycku - majątku Czackich. Po 17 września aresztowany przez Sowietów i przetrzymywany w więzieniach. Ślad po nim urywa się w marcu 1940 roku.