Kluczewsko
Pokaż, jak dojechać


Kluczewsko było w okresie międzywojennym i podczas okupacji siedzibą gminy. 

5 sierpień 1943 r. 

Oddział dowodzony przez Mieczysława Tarchalskiego "Marcin" przeprowadził akcję na pocztę i urząd gminy Kluczewsko gdzie zniszczono dokumentację ewidencyjną i kontyngentową.

Na zdjęciu pomnik w Kluczewsku.

12 sierpień 1943 r.

Liczący około 20 żołnierzy oddział partyzancki AK Mieczysława Tarchalskiego "Marcin" zorganizował w okolicach Kluczewska zasadzkę (nie znamy dokładnego miejsca). Około godziny 22.30 nadjechali Niemcy. Miejscem zasadzki był wysokopienny las, gdzie ze względu na późną porę, było już ciemno. Aby nie zabić koni ani miejscowych chłopów, którzy byli furmanami oddano kilka strzałów ostrzegawczych. Dopiero do wycofujących się w kierunku Kluczewska Niemców celnie strzelał „Kula”. Straty nieprzyjaciela: jeden zabity i jeden ranny (niektóre źródła podają, że Niemcy stracili 3 zabitych).

5 lipiec 1944 r.

III pluton oddziału partyzanckiego M.Tarchalskiego „Marcin” pod dowództwem ppor. Wincentego Ciszka „Kmicic” (na zdjęciu)  przeprowadził zasadzkę na szosie pod Kluczewskiem w którą wpadł niemiecki samochód (nie wiemy w którym to było miejscu). W wyniku walki zabito Kreishauptmana z Kraśnika i trzech jego urzędników. Zdobyto pistolet maszynowy, 4 pistolety, amunicję, pieczęcie starostwa oraz pieniądze. Samochód spalono.

Więcej w historii oddziału partyzanckiego M. Tarchalskiego "Marcin" w odpowiednich miesiącach.