Dom przy ul. Świętej Barbary 25 (podczas okupacji nr 13) należał do Reginy „Astra” i Kazimierza „Korzec” Jęczmyków, żołnierzy Armii Krajowej. Zabudowania mieszczące się nad Brzeźnicą kryły tajemnicę.
W sierpniu 1943 r. pod budynkiem gospodarczym zaczęto wykonywać betonowy bunkier, który miał być siedzibą drukarni i biura Referatu VI Komendy Obwodu Jędrzejów: Biuro Informacji i Propagandy. Zgodnie z założeniem miał to być betonowy bunkier ze ścianami zrobionymi z samodzielnie wykonanych, cementowych pustaków.
W bunkrze prowadzony był nasłuch BBC i radiostacji Świt oraz innych w języku polskim i niemieckim. Odbiór wiadomości odbywał się w każdych warunkach, nawet wtedy gdy nie było prądu z sieci ZEORK-u. Przesunięcie dźwigni na przystawce odbiornika radiowego pozwalało na czerpanie prądu z akumulatora zasilającego zarówno aparat radiowy jak i oświetlenie bunkra. Funkcjonowała tu drukarnia w której wydawano pismo "W Marszu" oraz inne druki.
W bunkrze mieściło się też archiwum Komendy Obwodu ZWZ-AK. Lokal nigdy nie został odkryty i dotrwał do sierpnia 1945 r. kiedy został zalany przez wodę.
Foto: 1. wnętrze schronu, 2. plan sytuacyjny, źródło: androvia.pl