Jędrzejów, szpital
Pokaż, jak dojechać

4 wrzenia 1918 r., rada miasta Jędrzejowa, jednogłośnie, uchwaliła odstąpić pod budowę szpitala grunt. To ten sam teren na którym znajduje się dzisiaj szpital. Oddanie do użytku publicznego szpitala nastąpiło w roku 1936. Pełna jego nazwa brzmiała: Powiatowy Szpital Powszechny im. Marszałka Piłsudskiego. Budowę placówki zakończono w 1948 r.

W czasie okupacji szpital  stał się miejscem zatrudniania wielu osób z konspiracji. Pod nazwiskiem Bronisław Krzesiński, był tu zatrudniony jako portier i stróż nocny (od października 1941 roku do sierpnia 1943 roku) Komendant Jędrzejowskiego Obwodu Armii Krajowej Stefan Gądzio "Kos".  

     Jako intendent szpitalny zatrudniony był tu także Jan Gajur "Twardy" - zastępca komendanta Placówki AK Jędrzejów. 

     Ogrodnikiem szpitalnym był Komendant Podobwodu Prząsław Józef Nawrot "Pług". W organizacji działał także doktor Stanisław Sędek "Cyrulik".

     Sam szpital był także miejscem działań konspiracyjnych. Sam dyrektor placówki, doktor Czesław Mazur, był w konspiracji szefem Referatu Sanitarnego Komendy Obwodu Jędrzejów. Siłą rzeczy wielu z pracowników medycznych działało w strukturach konspiracyjnych, jak np. dr Stanisław Sędek „Cyrulik”. Z konspiracją ściśle współpracowały też siostry zakonne z zakonu Niepokalanek Marii Panny z Dębicy pracujące w szpitalu. 

Na fotografii budynki szpitala jeszcze w czasie budowy, źródło: androvia.pl