Jaworznia, wapiennik
Pokaż, jak dojechać

Wrzesień 1943 r. 

Na drodze pomiędzy Piekoszowem a Jaworznią, za torami kolejowymi, żołnierze z placówki AK w Piekoszowie: Józef Nowak „Kruk”, Piotr Kopeć „Tur”, Józef Białacki „Iwan”, Józef Malaga „Zrąb”, Józef Kędziora „Zawieja”     i Józef Pazur „Szmaja”, rozbroili  oficera i trzech  żołnierzy niemieckich, zdobywając broń, amunicję i umundurowanie.

Więcej w rozdziale: Akcje


Około 9 października 1943 r.

Do wsi Brynica dotarł oddział partyzancki "Wybranieccy". Na terenie wapienników w Jaworzni  Marian Sołtysiak „Barabasz” (dowódca oddziału) wraz z dwoma żołnierzami" Stefan Fąfara „Dan” i Bolesław Boczarski „Jurand” nawiązali kontakt z pracującym tam Czesławem Łętowskim „Górnik” (szef referatu wywiadu w Podobwodzie Piekoszów) dla omówienia zadań przy oczekiwanym zrzucie. Podczas wizyty partyzanci, choć byli w cywilnych ubraniach, zostali rozpoznani przez ochronę zakładu. Gorączkowe zachowanie Niemców ostrzegło jednak żołnierzy AK, którzy pod osłoną ognia wycofali się z miejscowości.

Więcej w historii oddziału "Wybranieccy" w rozdziale: Październik 1943 - Rykoszyn

13 grudnia 1943 r.

Nie wiemy dokładnie gdzie miała miejsce kolejna akcja (prawdopodobnie na drodze z Zagórza). Grupa żołnierzy z oddziału "Wybranieccy", z drużyny Edwarda Skrobota „Wierny” (na zdjęciu) wraz ze Stanisławem Tatarowskim „Kalif” (Kierownik Referatu II Wywiad Komendy Placówki Piekoszów) jechała furmankami w celu przeprowadzenia akcji.

     W czasie dojazdu grupa została zaskoczona przez żandarmów z Łopuszna jadących samochodem ciężarowym. Cała grupa wycofuje się do pobliskiego lasu. W czasie odskoku pada ranny w nogi „Kalif”.  Wraca do niego Stanisław Klimontowicz „Cios”. Nie daje jednak rady unieść rannego, a po chwili i jego dosięga niemiecka seria. „Kalifa” dobijają Niemcy. 

     Obaj partyzanci zostali pochowani w miejscu walki. W dniu 23.12.1943 roku członkowie miejscowej placówki przenoszą ciała w trumnach na cmentarz w Piekoszowie.

Więcej w historii oddziału "Wybranieccy" w rozdziale: Grudzień 1943 r. - Jaworznia

Wrzesień-październik 1944 r.

Patrol z oddziału Adolfa Szkontera "Bystry" opanował budynki administracyjne zakładów wapienniczych skąd zabrano kasę i maszynę do pisania. Już po akcji, podczas przechodzenia przez drogę, patrol został ostrzelany przez Niemców jadących ciężarówką.