Bizorenda - Młyn Wyspa
Pokaż, jak dojechać

Dawniej samodzielna osada dziś część wsi Bizorenda. Dojazd od strony tej właśnie wsi. W 1927 młyn kupił Piotr Kędracki i w rękach tej rodziny znajdował się do 2006r. Na zdjęciu z okresu 1914-15 młyn ze szpitalem polowym 84. Pułku Piechoty.

1939-45 

Podczas okupacji niemieckiej niemieckim administratorem młyna został Henryk Miller, który zamieszkał tam wraz z żona. Pod pseudonimem "Lis" działała on aktywnie w ZWZ-AK.  "Lis". W młynie funkcjonował magazyn broni zrzutowej, a sam "Lis" (por./kpt.) w okresie akcji Burza planowany był na dowódcę II batalionu Jędrzejowskiego Pułku Piechoty (ze składu Kieleckiej Brygady Piechoty AK).

Lipiec 1944

W lesie obok młyna odbyła się odprawa sztabu Obwodu Jędrzejowskiego AK z dowódca mi placówek na której ustalono obsadę osobową mobilizowanych do akcji Burza oddziałów.

19 września 1944

świtem do okolicznych lasów dotarły oddziały 2 Dywizji Piechoty AK. Najdalej na południe dotarł 3 pułk, który ostatecznie stanął biwakiem leśnym na przy wsi Zielonki. 2 pułk po wyminięciu przysiołka Jacłów i wsi Bizorenda stanął biwakiem w pobliżu osady Młyn-Wyspa (kwaterował tu także sztab Korpusu Kieleckiego i sztab 2 dywizji). 4 pułk zamykający kolumnę stanął koło wsi Bizorenda. 

WIĘCEJ W ROZDZIALE: Odskok od miejsca walki - 19 września 1944 r.