Białogon, odlewnia
Pokaż, jak dojechać

Od 1898 roku zakład wydzierżawił na lat 30 inż. Leon Skibiński, który na jego bazie utworzył przedsiębiorstwo: „Zakłady Mechaniczne, Odlewnia, Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych”. Od roku 1928 został on samodzielnym właścicielem, ale podczas okupacji to Niemcy decydowali o wszystkim. Zakład, jak cała okolica,  leżał w granicach Gminy Niewachlów. 

1943-1944 rok

     Prawdopodobnie w 1943 roku żołnierze AK pracujący w odlewni przystąpili do produkcji granatów ręcznych wzór 24. Modele granatów zostały ukryte we wrześniu 1939 r. przez Józefa 

Chłopka, gisera, który niedługo później został członkiem ZWZ pod pseudonimem „Żeliwo”. Modele nie posiadały jednak rdzeni i to od ich wykonania należało rozpocząć przygotowania do uruchomienia produkcji. Rdzenie wykonał modelarz Przesłański.

 Samo uruchomienie konspiracyjnej produkcji wymagało ustalenia wielu szczegółów i odpowiedniego zorganizowania pracy. Zajął się tym Leon Machura „Siem” dowódca konspiracyjnego plutonu działającego w miejscowości, a jednocześnie pracownik zakładu. 

     Z biegiem czasu zmieniały się osoby zaangażowane w produkcję, ale zawsze dowódcą  sekcji produkcji był „Siem”. Niestety nie udało nam się ustalić do kiedy trwała produkcja granatów w tym punkcie. Tygodniowo grupa była w stanie wykonać około 20 sztuk granatów.

     Zdjęcia pochodzą z portali Świętokrzyskim szlakiem. Górne przedstawia bramę zakładu w roku 1916, a dolne w roku 2010.

Więcej o produkcji uzbrojenia w historii Obwodu Kielce w rozdziale: Produkcja uzbrojenia